דלקות עיניים

0
158
רופא עיניים

מה הן הסימנים של דלקות עיניים?

רופאי עיניים טוענים כי אחת הסיבות השכיחות להגעה של מטופלים בכל הגילאים הינם דלקות עיניים. המטופלים מדווחים על גרד בעיניים, עין אדומה דומעת או רגישה ובעיקר כואבת,  ועוד מגוון רחב של תסמינים הגורמים לאי נוחות רבה לחולה, אך יש לדעת כי מחלה זו אינה מסוכנת והטיפול בהה הינו קל ומהיר. רופאי עיניים טוענים כי אנשים המרכיבים עדשות מגע  סובלים יותר מאחרים מדלקות עיניים בגלל שישנה הצטברות של חיידקים על העדשה, לכן יש לדאוג לניקיון העדשה. הסיבות לדלקות עיניים  הן רבות, וסוג הטיפול מותאם לסיבה שממנה התפתחה הדלקת , אז מה הן הסיבות למחלה זו ?

מה הן הסיבות?

  • שימוש במוצרי קוסמטיקה ואיפור

הן נגרמות על ידי נגיפים וחיידקים, וכן הם מסוגלים לחיות גם מעבר לגוף האדם ומסוגלים לעבור מאדם לאדם באמצעות מגע של חפצים, לכן ההמלצה היא, לדוגמא, לא להשתמש בהעברת עפרונות עיניים מאחת לשנייה.

  • שימוש לא נכון בעדשות מגע

ישנו כלל ברזל שעליו יש להקפיד, אדם המרכיב עדשות צבעוניות או עדשות לתיקון הראייה הוא לנקות את העדשות אך ורק בתמיסה הייעודית שלהן ולא  באמצעות מים זורמים, משום שהן מכילות חיידקים ובקטריות.

  • חדירת גוף זר

גוף זר נכנס לעין כמו חול , חלקי מתכת ועוד עלולים לגרום למחלה זו ולכן יש להקפיד להרכיב משקפי מגן בעבודות מסוימות.

  • עיניים יבשות

אחת הסיבות השכיחות למחלה זו היא יובש בעיניים. יובש בעיניים עלול להיגרם ממגוון רחב של סיבות החל ממחלות הזקנה ועד לאקלים יבש מידי או ישיבה ממושכת מול המחשב.

אלו סוגים של דלקות עיניים קיימות?

  • דלקת הלחמית– דלקת זו הינה הדלקת השכיחה ביותר אשר נוצרת מחיידקים, נגיף, או תגובה אלרגית. לדוגמא אבקנים או עישון. יש לציין כי קיימת מחלה מיוחדת שנוצרת  כאשר מרכיבים עדשות מגע זמן רב.
  • דלקת עפעפיים– דלקת זו בעפעפיים נובעת ממגון רחב של סיבות כמו היגיינה לקויה של העפעף, זיהום חיידקי, תגובה אלרגית או ליקוי בתפקוד בלוטות השומן. היא אינה מסוכנת אך במרבית המקרים קשה מאד לטפל בה, והיא הופכת למצב תמידי.
  • שערה–מחלה זו נפוצה מאד היא נגרמת מזיהום של בלוטת החלב הקטנטנה הנמצאת בסמוך לעפעף או מחסימת בלוטת החלב.

איך מבדילים בין מחוללי מחלות אלו?

הגורמים המחוללים אותן  יכולים להיות נגיפים, חיידקים או תגובה אלרגית. הסימנים של דלקת חיידקית מתבטאים בעין אדומה, גרד ורגישות לאור. ואילו תגובה נגיפית היא קלילה יותר ומאופיינת בדמעות מרובה, הפרשה שקופה, ותגובה אלרגית פוגעת בשתי העיניים וגורמת לגרד, עקצוץ, דמעות. האבחנה שלהן  נעשה על ידי התסמינים ובדיקה באמצעות מנורת סדק ונתינת טיפול הולם בהתאם לסוג הדלקת.